W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz przeczytać o tym tutaj.

x

Zdalne nauczanie Sowy
2020-04-16

1. Słuchanie opowiadania „Najpiękniejsze…”

Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!…
Prawda?
Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze mi znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miło­ścią na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania.
– Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku!
– A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi!
Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziew­czynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze.
Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.
– Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski.
– A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.
Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki.
Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaki na świecie.
I rzeczywiście.
Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania… – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.
– Jaka śliczniutka!… – wygdakała pierwsza kura.
– Mój ty kochany!… – rozczuliła się druga.
– Chlip, chlip!… – płakała ze szczęścia trzecia kura.
A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie:
– Mamo! Już jestem!

Rozmowa z dziećmi na temat tekstu:
- O jakich kurczakach marzyły kury? Co kury zrobiły z jaj­kami? Jakiego koloru były małe kurczaczki? Jakie zwierzęta wykluwają się z jaj? Dzieci szukają od­powiedzi w dostępnych książkach i czasopismach, korzystają z własnej wiedzy. Podają przykłady zwierząt, które wykluwają się z jaj. Rodzic może pomóc nazwać kategorie tych zwierząt: owady, ryby, gady, płazy.

2. Jajeczne wyścigi– gra zręcznościowa (będzie dużo śmiechu i radości)
Zostańcie mistrzami zręczności i zwycięzcami wyścigu!
Zadanie graczy polega na dotarciu, do mety bez upuszczonego jajka na łyżce
Należy wymyślić swoją technikę, aby jajko w trakcie szybkiego poruszania się nie spadło z łyżeczki. Aby utrudnić zadanie można przygotować tor przeszkód.

3. Karty pracy w ćwiczeniach
I Praca z KP3.38a – opowiadanie, skąd się bierze mleko na podstawie historyjki obrazkowe, ryso­wanie ramek wokół obrazków.
II Praca z KP3.38b – łączenie par obrazków, których nazwy się rymują, odczytywanie sylab, łączenie ich z sylabą ser.
III Praca z KZ s. 59 – czytanie tekstu z poznanych liter

4. Pasta jajeczna
Samodzielne przygotowanie kanapek z pastą jajeczną.

Pogadanka:
- Zapytajcie dzieci, by po­wiedziały co można zrobić z jajek oraz do przygotowania jakich potraw wykorzystuje się jajka.
- Zaproponujcie, żeby dzieci własnoręcznie wykonały kanapki z pastą jajeczną.
-Zapraszamy dzieci do łazienki, by umyły ręce. Następnie dzieci zakładają fartuszki i siadają przy stolikach. Każde dziecko dostaje ugotowane jajko, miseczkę, widelec, nóż (tępy), łyżkę. Na stolikach stoją szczypiorek, majonez, sól, pieprz, pokrojone pieczywo, umyte nożyczki.
-Przypominamy  o zasad bezpieczeństwa, naprowadza je, by wspomniały o tym, że należy się bardzo ostrożnie obchodzić z nożem i widelcem, wszystko, co upadnie na podłogę należy umyć, nie należy stosować dużej ilości soli i pieprzu.
-Dzieci przystępują do pracy, obierają jajka, rozgniatają je w miseczkach, dodają pocięty nożyczkami szczypiorek lub natkę pietruszki, odrobinę majonezu, szczyptę soli, ew. pieprzu, mie­szają całość.
-Następnie nakładają pastę na kromki chleba i ozdabiają kawałkami dostępnych warzyw (pomidorów, ogórków, rzodkiewki, sałaty itp.). Na koniec dzieci degustują wykonane przez siebie kanapki. SMACZNEGO! :)

Facebook